Times: AB, Erdoğan'a yeni göç akımını engellemesi para teklif etti

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yeni bir göçmen akınını durdurması karşılığında daha fazla maddi yardım teklifinde bulunduğu iddia edildi.

7 Nisan 2021 20:17
Manşet Resimleri

Ankara'da yapılan görüşmeye ilişkin İngiliz Times Gazetesi'nde yer alan haberde "Göç Mutabakatı'nın yenilenmesinin yanı sıra Türkiye ile AB arasında 2018'de askıya alınan üst düzey diyalog yeniden başlayacak. Gümrük Birliği'nin modernizasyonu için de bir öneri hazırlandı" ifadeleri geçiyor.

 

Gazetenin İstanbul muhabiri Hanna Lucinda Smith tarafından yapılan haberde ayrıca Avrupa Birliği'nin Türkiye ile 2016 yılında imzalanmış olan 'Göç Mutabakatı'nı yenileme kararı aldıkları da belirtiliyor.

 

'Ankara paranın direk hazineye gelmesini istiyor'

 

Bu mutabakat çerçevesinde Türkiye'ye 6 milyar euro mali yardım yapılması planlanmıştı ancak bu yardım hem Ankara'nın beklediği takvimde gelmedi hem de direk hazineye değil proje ve sivil toplum kuruluşları bazlı olduğu için hükümetin kontrolünde olmadı.

 

Times'ın haberine göre anlaşmanın yeni çerçevesi içerisinde Ankara'ya daha fazla maddi yardım yapılması kararlaştırıldı.

 

AB'nin Türkiye de dahil olmak üzere bölge ülkeleri için hazırlamış olduğu mültecilere yönelik yeni mali yardım paketlerini yakında açıklaması bekleniyor.