Suriyeli genç Ali El Hemdan'ı öldüren polisten "Oruçluydum" savunması

Adana'da 28 Nisan 2020'de 17 yaşındaki Suriyeli Ali El Hemdan'ı sokak ortasında hedef gözeterek öldüren polis Fatih Karaca'nın avukatı, olay günü havanın sıcak olması ve müvekkilinin oruçlu olması bahanelerine sığınarak tahliye talep etti.

9 Eylül 2021 21:00
Manşet Resimleri

Adana’da 28 Nisan 2020'de 17 yaşındaki Suriyeli Ali El Hemdan'ı katleden polis Fatih Karaca'nın yargılandığı davanın 5'inci duruşması Adana 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Fail polis Fatih Karaca tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı. Hemdan'ın babası Adnan Hemdan ile aile avukatı, Adana Barosu, İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar da duruşmada hazır bulundu.

 

“Havaya ateş açacaktım”

Duruşmada konuşan tanık Hasan Hacı Ali Ahmet, Ali El Hemdan'ın arkadaşı olduğunu, olay sırasında polisin kendilerini durdurup, üstünü aradığını ve o esnada Hemdan’ın koşmaya başladığını belirterek, "Polis beni aradıktan sonra Ali El Hemdan’ın peşinden koştu. Silah sesi duydum. Olayı görmedim. Sonra olay yerine gittim, polis tampon yapıyordu. Pişman olduğunu gördüm" dedi.

 

Fail polis Fatih Karaca daha önceki beyanlarını tekrarlayarak, "Pişmanım. Öldürme kastım yoktu. Havaya ateş edecekken silah ateş aldı" diye konuştu.

 

Ali El Hemdan’ın aile avukatı ise fail polisin "kasten öldürmekten" cezalandırılmasını talep etti.

 

“Hava sıcaktı, müvekkilim oruçluydu”

Fail polis Fatih Karaca'nın avukatı ise "Adana Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine müzekkere yazılarak müvekkilimizin kullandığı ilaçlar sebebiyle sinir sisteminde ani kasılmaların tetiklenmesinin ve ani kasılmalar sonucu silahın ateş almasını mümkün olup olmadığının sorulmasını talep ediyoruz. Olay günü havanın sıcak olması, müvekkilin oruçlu ve epilepsi hastası olması gözetilerek müvekkilimin tahliyesine karar verilmesini talep ediyoruz" dedi.

 

İddia makamı, fail polisin kullandığı epilepsi ilaçlarının ani kasılmalara sebep olup olmadığının belirlenmesi için Adana Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesinden rapor alınmasını istedi.

 

Dava 25 Kasım'a ertelendi

Mahkeme heyeti, fail polis Fatih Karaca'nın tutukluluk halinin devamına, Adana Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesine müzekkere yazılarak sanığın kullandığı ilaçlar sebebiyle sinir sisteminde ani kasılmaların tetiklenmesinin ve ani kasılmalar sonucu silahın ateş almasını mümkün olup olmadığının sorulmasına karar vererek, duruşmayı 25 Kasım'a erteledi.