Sedat Peker neden kaçtı?

Zeki TOMBAK yazdı: "Özet olarak bir tarafta Erdoğan ve diğer tarafta Peker ve Bozkır'a haber sızdırıp kaçmalarını fısıldayan iki taraf var. Nerede? Peker'in ve Bozkır'ın bugüne kadar kirli hizmetler verdiği iktidar blokunun içinde."

10 Şubat 2020 10:08
Manşet Resimleri

 

Sedat Peker Karadağ'a kaçtı.

Oradan yaptığı açıklamada "Emniyet içine monte olmuş, aslında polis olmayan hainlerle mücadelemiz devam edecek" dedi.

1. Demek hakkında bir dosya var ve dosya tutuklama noktasına gelmeden önce kendisine "kaçsan iyi olur" diyenler olmuş.

2. Demek ki polise, "iktidarın resmi mafyası" görünümlü bu faşist için; hükümete yaptığı bütün yandaşlık gösterilerine rağmen, soruşturma emri verenler olmuş.

3. Yakın zamanda Perinçek Sedat Peker için (ve Cübbeli Ahmet için), "milli bir duruşları var" demiş ve bir kaç Vatan Partili Peker’le birlikte fotoğraf çektirmeye koşmuştu.

Bu "birbirine yazılmaların" geçmişi var aslında.

Bunlar, Perinçek, Peker, Veli Küçük, Drej Ali, Cübbeli, vb vb vb Gladio bağlantılı tiplerdir. 15  Temmuz hazırlık döneminde kurulan bir ittifakın unsurlarıdır.

4. Erdoğan Ukrayna gezisinde, bir kaç aydır Kiev'de tutuklu bulunan ve iltica talep ettiği söylenen Nuri Gökhan Bozkır'ın iadesini ısrarla istedi. Eğer iade gerçekleşmese ikili ilişkilerde "sıkıntı" doğacağını da ilave etti.

Kim bu Nuri Bozkır? Eski Özel Kuvvetler subayı. Ankara'da "Sauna çetesi" davasında sanık. Ordudan ihraç edilmiş görünüyor. Ama ihraç tarihinden sonra IŞİD'e patates-soğan kamyonlarında silah mühimmat taşıyan ve ÖSO  militanlarına askeri eğitim veren biri ayni zamanda. 

Böyle "faydalı bir eleman" neden ülkeden kaçar?

Demek ki onun da "başına bir şey geleceğine dair" endişeleri varmış.

5. Erdoğan Bozkır'ın iadesini neye dayanarak istiyor? Hablemitoğlu cinayeti sanığı olduğu gerekçesiyle iade dosyası hazırlanmış.  Erdoğan'nın Hablemitoğlu'nu zerre kadar seveceğine, önemseyeceğine hiçbirimiz ihtimal vermeyiz. Dolayısıyla Bozkir'in Erdogan'nı kuvvetli  ilgisini fark edip ülkeyi terk ettiğini tahmin edebiliriz. Belki ona da birileri "Kaç, Kaçanın annesi ağlamaz" demiştir.

6. Özet olarak bir tarafta Erdoğan ve diğer tarafta Peker ve Bozkir'a haber sızdırıp kaçmalarını fısıldayan iki taraf var.

Nerede? Peker'in ve Bozkır'ın bugüne kadar kirli hizmetler verdiği iktidar blokunun içinde.

Bu firarileri,  orada bir çatışma ve ayrışmanın emareleri olarak değerlendirmek lazım.

7. AKP içinde önemli isimleri 26 Haziran 2009 gecesi 00.59'da verdikleri bir önerge ile , asker kişilerin Zekeriya Öz gibi cemaatçilerin kontrolündeki "özel yetkili" sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açtıkları için,  "FETÖ'nün siyasi ayağının araştırılmasının başlangıç olmaları gerektiğini söyleyen İlker Basbuğ hakkındaki "suç duyurularını" da bu gelişmelerin yanına koyalım.

8. Yarın öbür gün AKP'nin koltuk değneği Perinçek'in adının da emareler arasında telaffuz edilmesi mümkündür.

9. Tek Adam rejimi sadece halka ve muhaliflere değil; kendi koalisyon ortaklarına karşı da, bir tehdit hissettiği anda harekete geçiyor ve koalisyonu belki de ortaklarını terörize ederek korumaya yöneliyor.

İktidar toplumsal desteği daraldıkça ve gücü azaldıkça, herkese karşı daha fazla güç kullanmaya yöneliyor.

İktidarının ömrünü uzatmak için, ister içeride, ister uluslararası ilişkilerde olsun, yaşanan her krizi daha büyük bir kriz yaratarak aşmaya çalışıyor.

Bu gidiş "freni patlamış kamyon" gidişidir.

 Ancak halkın duvarına çarpmadıkça yol almaya devam edecektir.

İktidar blokunun iç gerilimleri üzerine paylaştığımız bilgi ve değerlendirmeler; "olan biteni kenardan seyredelim, kendi kendilerini bitirecekler" diye düşünmeniz için değil; ortaya çıkan mücadele imkanları üzerine konuşalım diyedir.

Zaten siz de öyle anladınız. Birbirimizi epeydir  tanıyoruz