‘Seçim barajı yüzde 7'ye düşecek, ittifak için baraj yüzde 14 olacak’

Sabah Gazetesi, AKP’nin üzerinde çalıştığı “Siyasi Partiler ve Seçim Yasası” taslağında sona gelindiğini, Mart ayında Meclis’e geleceğini duyurdu. Taslağa göre partiler için seçim barajı ülke genelinde yüzde 7’ye düşerken, ittifaklar için seçim barajı yüzde 14’e yükselecek.

22 Şubat 2021 12:59
Manşet Resimleri

AKP'nin bir süredir üzerinde çalıştığı Siyasi Partiler ve Seçim Yasası taslağı çalışmalarında sona gelindiği iddia edildi. Yasa üzerinde yapılacak değişikliklerle partiler için seçim barajı ülke genelinde yüzde 7’ye düşerken, ittifaklar için seçim barajı yüzde 14’e yükselecek.

İktidara yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesinin özel haber olarak servis ettiği habere göre; bir süredir değiştirilmeye çalışılan Siyasi Partiler ve Seçim Yasasındaki değişikliklerde sona gelindi. AKP'nin taslağı iki hafta içerisinde Merkez Yürütme Kurulu toplantısında ele aldıktan sonra MHP'den görüş alması bekleniyor.  Düzenlemenin mart ayında Meclis'e gelmesi ve yasalaşması planlanıyor.

 

Seçim barajı yüzde7 ittifak için baraj yüzde 14

Yasadaki düzenlemelere göre; partiler için seçim barajı ülke genelinde yüzde 7'ye düşerken, ittifaklar için yüzde 14'e yükselecek.

Taslaktaki düzenlemeye göre; hâkimlerden oluşan il ve ilçe seçim kurulları başkanlarının kıdemli olma şartı kaldırılacak. Düzenlemeyle Yüksek Seçim Kurulu, kıdem gözetmeksizin il ve ilçe seçim kurulu başkanlığına istediği hâkimi atayabilecek.

 

Hazine yardımı engeli

HDP'nin kapatılması ya da hazine yardımının kesilmesi tartışmalarının sürdüğü bir dönemde yapılacak değişikliğe göre, 'örgütlerle bağlantısı olduğu' öne sürülen partilerin hazine yardımından yararlanması engellenecek.

Partilerin seçimde çıkardıkları milletvekili sayısı baz alınarak divan ve komisyon üyelikleri belirlenecek. Bu dönem sonuna kadar devam edecek. Bir siyasi partinin seçime girmesi için "ödünç milletvekili" verilmesi gibi durumlarda vekiller istifa etse de divan üyelikleri ile komisyon üyeliklerinin sayısında bir değişiklik olmayacak. Yeni kurulan partilerin divan ve komisyonlarda temsili mümkün olmayacak.

 

Muhtarlık seçimleri ayrılıyor

Yerel seçimlerde belediye başkanlıkları ve belediye, il yönetim organlarının seçimiyle birlikte yapılan muhtarlık seçiminin yerel seçimlerden ayrılması da gündemde. Bu Anayasa değişikliğini gerektirdiği için AKP, muhalefete öneri götürecek. Kabul edilirse ilk muhtarlık seçimi yerel seçimlerden bir ay sonra yapılacak.