Saltoğlu: Halklara “Yeni Yaşam” projesini bir bir anlatmalıyız

15 Eylül 2015 00:00
Manşet Resimleri

HDP İstanbul 2. Bölge Milletvekili adayı Mehmet Saltoğlu ile dünden bugüne HDP’yi, seçimleri ve adaylığını konuştuk.

Röportaj:İsa Artar

2. Bölge’den HDP Milletvekili adayısınız. Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

1958 yılında Orman mühendisi bir baba, ev kadını bir anneden K.Maraş Afşin ilçesinde doğdum. İlkokulu Sivas’ta, Orta ve liseyi Elazığ’da bitirdim. 1974 yılında Elazığ’da THKO ve THKP-C ayrılık döneminde liseli bir genç olarak THKP-C sempatizanı oldum. 1975 yılında TSİP(Türkiye Sosyalist İşçi Partisi) ile buluşup yayınlarını okumaya başladım. 1976’da TSİP üyesi, K.Marş’ın Elbistan ilçesinde SGB (Sosyalist Gençlik Birliği) kurucusu oldum. 1977’de ADMMA (Ankara Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisi / Yükseliş) Kimya Fakültesini kazandım. Aynı yıl Ankara SGB Çankaya şube yöneticiliği yaptım. 1978 TSİP ayrılığında TKP(B) (Türkiye Komünist Partisi – Birlik) oluşumundan yana tavır aldım. 12 Eylül darbesinden sonra ADMMA Kimya Fakültesi öğrenimimi bıraktım. 1989 yılında TKP(B) davasından tutuklandım. Bir yıl yatıp çıktım. 90’lı yıllarda solda dağınıklığı toparlama / birlik projesi olarak öne çıkan ÖDP ve sonrasında oluşan sosyalist yapılarda yer almayıp, TSİP ve TKP(B) mücadelesinde yer almış yoldaşlarımızla sosyalist hareketin birliği ve Kürt özgürlük hareketiyle ortak mücadele perspektifiyle “14 Mayıs Platformu”nu kurup, sözcülüğünü yaptım. Sosyalist hareketin birliği doğrultusunda Sosyalist Forum ve Kürt özgürlük hareketiyle birlikte DBH (Demokrasi için Birlik Hareketi) oluşumu içerisinde aktif olarak yer aldım. Emek, Demokrasi ve Özgürlük Blok’u çalışmalarında merkezi düzeyde, HDK ve HDP kuruluşu, örgütlenme çalışmaları ve aynı sürece denk gelen SYKP (Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi) kuruluşunda yer aldım. HDP PM üyesi ve İstanbul 2.bölge milletvekili adayıyım.

HDP’de yer almanızda partinin hangi özellikleri etkili oldu?

Ben HDP kurucusuyum. HDP’den önce HDK (Halkların Demokratik Kongresi) oluşumunda ve örgütlenmesinde, onun da öncülü DBH (Demokrasi için Birlik Hareketi) kuruluşunda aktif görev aldım. Bir sosyalist olarak Kürt özgürlük hareketiyle sosyalist hareketin mücadele birliğini önemsediğim, tüm ezilen, sömürülen halkların eşitlik ve özgürlük mücadelesini ortaklaştırmak ve büyütmek için HDP’deyim.

2. Bölge adayısınız. HDP’nin programı İstanbul’da yaşayanlar için özellikle de aday olduğunuz 2. Bölge’de yaşayanlar için ne öneriyor?

HDP’den aday olduğum yer İstanbul ikinci seçim bölgesidir. İstanbul 2. seçim bölgesi 5,5-6 milyon civarında nüfusuyla, 3 milyona yakın seçmeniyle, 12 ilçesinde yaşayan halkların profiliyle başlı başına bir ülke niteliğindedir. Bu bölgenin önemli bir bölümü İstanbul’un ilk kuruluş alanlarıdır. Tarihi dokusuna baktığımızda her ne kadar önemsenmemiş olursa olsun eski medeniyetlerin izine rastlanır. Baskı ve asimilasyon politikalarına rağmen bu tarihi dokuya uygun halklarla karşılaşmak mümkündür. Bu bölge aynı zamanda da sermaye için, zenginler için önemli bir rant alanıdır. Orta sınıf üzeri kesimi tutan, alt gelire sahip, yoksul kesimi süren “Kentsel Dönüşüm” projelerinin en yoğun yaşandığı bölgedir. Türkiye’nin hemen her bölgesinden, Karadeniz’den, Doğu’dan, İç Anadolu bölgesinden göç aldığı için bu bölgede bu coğrafyada yaşayan tüm halkları görebilirsiniz.

HDP’nin “Yeni Yaşam” çağrısına en fazla destek verecek bölge burasıdır. HDP, tüm halkların eşit, özgür ve barış içerisinde yaşamasını öngörmektedir. Tüm halklar demokratik bir yaşam istiyor. Bubölgede yaşayan halklara “Başkanlık Sis\"IMG_2942\"temi” gibi tekçi, merkeziyetçi yönetim anlayışları karşısında demokratik özerk, yerinden/yerelden yönetim esasına dayalı, temsili sistem yerine doğrudan yönetime katılımı esas alan demokrasi anlayışıyla HDP cevap vermektedir. HDP, paylaşımcı, cinsiyet eşitlikçi, ekolojik, katılımcı bir “Güvence Ekonomisi”yle emekçilere, kadınlara, gençlere geleceklerine güvenle bakabilecekleri “Yeni bir Yaşam” sunuyor. “Kentsel Dönüşüm” değil, halkın katılımıyla “Yerinden Dönüşüm”ün sağlanacağını vaat ediyor. Seçim beyannamemizin temel konulara yaklaşımı İstanbul 2.bölge halklarının umudunu büyütecektir.

Vekil seçilmeniz halinde öncelikle hangi konuları dile getireceksiniz? Hangi alanlarda çalışmanızı yoğunlaştıracaksınız?

Ben vekil olursam HDP tek başına iktidar olur. Bunun da bir Halk iktidarı olması gerekir. Henüz o aşamada değiliz. Devrimci görev olarak HDP’den millet vekil adayı oldum. Halkların, eşit, özgür, adil bir iktidarı gerçekleşene kadar da üzerime düşen görev neyse yapmaya devam edeceğim.

HDP’nin Türkiye siyasetinde neleri değiştireceğini düşünüyorsunuz? Diğer partilerden farkı ne?

HDP’nin “Yeni Yaşam” fikri toplum tarafından anlaşıldıkça, AKP, CHP, MHP’nin de sermayenin, bir avuç zenginin partileri olduğu net bir şekilde görülmektedir. Yeni Yaşamın tüm insanlık için bir umut olduğu görüldükçe, üç partinin de tek ulus, tek dil, tek söz ve söylem üzerinden merkezi irade, merkezi yönetim konularında ortaklaştıklarını daha iyi anlayacaklardır. AKP’ sürekli bir değişim ve çözümden bahsetmiş, ancak 13 yıllık icraatlarında halka söz verdikleri bu vaatlerin hiç birini yerine getirmemiştir. 12 Eylül anayasasına sırtını dayayıp iktidarını sürdürmeye çalışmış, 13 yıl vaat etiği hiçbir şeyi yapmadığı için toplumsal muhalefeti bastırmak için, daha baskıcı merkezi bir yönetim için “İç Güvenlik Yasası” çıkartmıştır. İplikleri pazara çıkmıştır. Hiç birisi AKP, CHP, MHP’de eski veya yeni statükolarıyla toplumun değişim ihtiyacına cevap verecek durumda değildir. Bu ihtiyaca gerçek anlamda cevap verebilecek tek parti HDP’dir.

HDP’nin bu seçimlerde nasıl bir sonuç alacağını düşünüyorsunuz? Neden?

Barajı aşacağız. Çok daha iyi bir sonuç alabiliriz. Yapacağımız çalışmalara bağlı. Seçim beyannamemizde yer alan eşitlikçi, özgürlükçü, halklar için bir demokrasi isteğimizi tüm halklara iyi anlatabilmemize bağlı. Yapılan anketler bıçak sırttı bir yerde durduğumuzu gösteriyor. %10 – 11 arasında bir yerde olduğumuzu söylüyor. Bana göre bu rakamlar barajın altında da kalınabileceğini, %9,8’den çok farklı olmadığını söylüyor. Barajı aştık dememiz için bizim en az %13-14 bandını garantilememiz gerekiyor. Bunu sağlayabilmemizin garantisi tüm halklara bir, bir HDP’nin “Yeni Yaşam” projesini anlatmamızdır. Çalışmadan olamaz. Çok çalışmamız gerekiyor. Bunu da yapacağız.

Vakit ayırdığınız için teşekkür ederiz. Siyasi Haber okurlarına söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Elbette var. Sosyalizm tüm dünya halkları için bir gelecek vaat ediyor. Bu mücadelemiz sürecek. Bu yolda bölge ve Türkiye açısından, demokrasi mücadelesi açısından HDK/HDP stratejik ittifakımız olarak önemli bir hamledir. Kürt halkı başta olmak üzere tüm halkların, inançların özgürlük mücadelesi nihai kurtuluş mücadelesinin önüne düşmüştür. Bu mücadeleyi atlayamayız. Bu seçimler de Demokratik Halk İktidarı yolunda önemli bir merhaledir. Tüm sosyalist yoldaşların bu anlayışla 7 Haziran Genel Seçim çalışmalarına aktif olarak katılmaları çok önemlidir.