Provokasyon mu, azmettirme mi?

SEÇTİKLERİMİZ - Ömer Faruk GERGERLİOĞLU Gazete Duvar için yazdı: Kürt meselesinde barışçıl çözüm diyenleri terörist ilan ederek sorunu çözeceğini sananlar meseleyi ne kadar büyüttüğünün farkında değil. İzmir HDP il binasına yapılan saldırıda genç bir kadın öldürüldü. Bu bir nefret cinayeti.

22 Haziran 2021 11:46
Ömer Faruk Gergerlioğlu
Manşet Resimleri

Tehlike büyüyor. Kürt meselesinde barışçıl çözüm diyenleri terörist ilan ederek sorunu çözeceğini sananlar meseleyi ne kadar büyüttüğünün farkında değil. İzmir HDP il binasına yapılan saldırıda genç bir kadın öldürüldü. Bu bir nefret cinayeti idi.

 

Uzun süredir kararını vermiş. İşini bırakmış. Silah eğitimi almış. Suriye’ye gitmiş. Katil binaya girdi ve daha çok kişi bulsa öldürecekti. Katliama odaklanmış bu insan fazla gözaltında tutulmadan, bağlantıları incelenmeden, cezaevine gönderildi. Öldürdüğü insanın fotoğrafını anında paylaşıp “leş bir” diye yazan bu kişide korkunç bir nefret birikmişti. Nefreti kim biriktirmişti?

 

İzmir HDP il binasının camlarında “Barış”, “İstanbul Sözleşmesi yaşatır” cümleleri yazan afişler vardı. Halbuki yerde yatan kadın HDP’li olduğu için öldürülen bir insan… Kadın cinayetlerine karşı İstanbul Sözleşmesi'ni isteyen bir kurumun içinde yerde yatan bir kadın…

 

Siyasetçiler, iktidar hemen “provokasyon” açıklamaları yapıyor. Oysa bunun önceden de çeşitli il ve ilçelerde gördüğümüz Kürtlere ve HDP’ye yönelik linçlere varan bir nefret cinayeti olduğunu görüyoruz. Kürt meselesinin adil çözümü yerine nefreti, kriminalize etmeyi tercih eden iktidarıyla muhalefetiyle farklı her kesimin ortak fiilidir bu.

 

Bu böyle nereye gidecek?

Kürt meselesi haklara riayetle çözülmezse istediğiniz kadar baskı, militarizasyonu dayatın bir sonuç alamazsınız. Bunu dediğimiz için cezaevindeyiz. Ama buna dikkat edilmediği için dışarda sonuçsuz bir kargaşa devam ediyor.

 

“Provokasyon” diyenlere birkaç örneği şahsımdan vereceğim. Deniz Poyraz’ın öldürüldüğü gün bir barış paylaşımından dolayı bana yapılan hakaretlerle ilgili duruşma Kocaeli 3. Asliye Ceza’da görüldü. Bana ağır küfürler eden şahıslar beraat ettirildi. Gerekçe benim cezaevinde olmam. Yani bana her türlü küfür serbest. Hâkimin kararında büyük hata var. Ayrıntıyı anlatayım.

 

Beş yıl önce KHK ile ihraç edilmeme neden olan tweet için dava açıldığında, savcı duruşmada “Bu paylaşımda suç yok. Ceza istemiyorum” demişti. Ama öncesinde ben hem işimden olmuştum hem de ağır bir linç kampanyasında bana küfürler yağdırılmıştı. Savcı yine suç içermeyen başka bir paylaşımı bulup ceza istemiş ve şu an cezaevinde yattığım 2,5 yıllık ceza verilmişti. Kocaeli 3. Asliye Ceza, ceza verilmeyen paylaşımım için yapılan hakaretleri “haksız tahrik”e sokmuş. Hukuk cinayeti işlemiş. Böyle bir yargı varsa HDP’ye yönelik saldırılar biter mi? Provokasyon diyerek kurtulduğunu sananların yargı rezaletlerine bakması gerekmez mi? …

 

…Ömer Faruk GERGERLİOĞLU’nun Gazete Duvar’daki yazısının tamamını okumak için TIKLAYIN