‘Özgürlüğümüzü kazanacağız’ diyen kadınlar Kadıköy’de buluşuyor!

8 Mart İstanbul Kadın Platformu’ndan Havva Çuştan ile AKP’nin kadın politikalarını, yükselen kadın mücadelesini ve yarın Kadıköy’de gerçekleşecek olan Büyük Kadın Buluşması'nı konuştuk. Havva Cuştan: Özgürlüğümüzü kazanacağız çünkü kadınların özgürlüğünü kazanması erkek egemen sistemin köküne dinamik koymaktır.

5 Mart 2021 18:26
Esra Üşüdür
Manşet Resimleri

Türkiye’nin birçok yerinde kadınlar 8 Mart’ta sokağa çıkmaya hazırlanıyor. 

 

Bu hazırlıklardan birisi de her yıl olduğu gibi İstanbul’da gerçekleşmekte. 8 Mart İstanbul Kadın Platformu “Özgürlüğümüzü Kazanacağız” mottosu ile 6 Mart Cumartesi günü saat 16.00’da Kadıköy Beşiktaş iskelesi önünde “Büyük Kadın Buluşması” gerçekleştirecek. 

8 Mart İstanbul Kadın Platformu’ndan Havva Çuştan ile AKP’nin kadın politikalarını, yükselen kadın mücadelesini ve yarın gerçekleşecek olan Büyük Kadın Buluşmasını konuştuk. 

 

 

Röportajdan satır başları: 

 

'AKP kadınlara yaşam alanı bırakmıyor'

“AKP iktidara geldiğinden beri makbul kadın profilini yaratmaya çalışıyor. Sokakta nasıl yürüyeceğinden tut, kaç çocuk doğuracağına kadar hesap edilen, sadece evde erkeğin hizmetini yapmaya veya devletin belirlediği sınırlar çerçevesinde kamusal alanda var olmaya çalıştırılan bir kadın profili var. Bu profile karşıda yükselen bir kadın mücadelesi var. AKP'nin politikaları kadınlara yaşam alanı bırakmıyor. Eşit işe eşit ücret vermemekten tutun kadınları katleden katilleri ödüllendirmeye kadar giden bir ortam söz konusu.  Dolayısıyla AKP iktidarı direnmekten başka bir şey bırakmıyor kadınlara. Diğer yandan ise dünyada kadın mücadelesinin yükselmesi ve kadın mücadelesinin geçmiş deneyimlerini biriktirerek yürümesi kadın mücadelesini yükseltiyor.”

 

 

'Erkeklik pandemiden daha öldürücü'

“Covid-19 pandemisinin başında “Erkeklik pandemiden daha öldürücü” diye bir döviz vardı.  İşte bu bilinçle kadınlar sokaklarda olmaya devam etti. İstanbul Sözleşmesi tartışmasında bunu çok açıktan gördük. Kadınlar evlere kapatıldıkları bir süreçte sokakta olmaya devam etti. Kadınlar o evlerde günlük gülistanlık yaşamıyordu ve hayat eve sığmıyordu. Her gün işe gittiği için erkek şiddetinden bir nebze olsun kurtulan kadınlar ya da ekonomik şiddete maruz bırakılan kadınlar çok daha fazla erkek şiddetine maruz kaldı. Bu bilinçle biz bugün 8 Mart’a giderken 6 Mart'ta “Özgürlüğümüzü Kazanacağız” şiarıyla “Büyük Kadın Buluşması” gerçekleştiriyoruz.” 

 

 

'Özgürlüğümüzü kazanacağız'

 

“Neden özgürlüğümüzü kazanıyoruz? Aslında programın başından beri konuştuğumuz gibi bizim hayatımızın her alanında saldırı söz konusu. Bugün şiddet uygulayan erkeklere takacağız denilen kelepçeler direnen kadınlara takılıyor. Bugün başka türlü eve kapatılan kadın gerçekliği var. Bizim özgürlüğümüzü kazanmak aslında bir noktada erkek egemen sistemin kendini devam ettirememesi. Programın başında da söylediğim gibi köküne dinamik koyma hali.”

 

Röportajın tamamı için videoyu izleyiniz.