'Müteahhit zarar ediyor' diye şehrin göbeğinde dinamite izin verildi

Mardin'de şehrin merkezindeki otopark projesinin kazısında dinamit kullanıldı. Dinamit kullanılmasına "müteahhit zarar ediyor" denilerek, izin verildiği öğrenildi. 

13 Ekim 2021 22:49
Manşet Resimleri

Mardin'in Artuklu ilçesinde peş peşe 3 büyük sarsıntı meydana geldi. Sarsıntılar nedeniyle deprem olduğunu düşünen kimi yurttaşlar kendini sokağa attı. Ancak sarsıntının kayyım yönetimindeki Mardin Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan bir otopark projesinin temel kazımında dinamit patlatılmasından kaynaklandığı anlaşıldı. Bitişiğinde Mardin Valiliği, Mardin Adliyesi ve özel bir hastane bulunan, kentin en işlek noktasında dinamit kullanılması dikkat çekti. 

Otopark projesinin yapıldığı alanın zemininin sert olması gerekçesi ile şehir merkezinde kullanılması yasak olan dinamite izin verildiği öğrenildi. Valilik kaynaklarından edinilen bilgiye göre; dinamit kullanma talebi "müteahhit" zarar ediyor" diyerek, projeyi üstlenen firmadan geldi.

 

Edinilen bilgilere göre; kepçeler ve taş kırıcılar ile projenin zamanında yetişmeyeceği gerekçesi öne sürülerek, dinamit kullanımına Mardin Valisi ve Kayyımı Mahmut Demirtaş tarafından onay verildi.

 

(MA)