LGBTİ+ vardır

Banu GÜVEN DW Türkçe için yazdı: Türkiye'de ilk gay namus cinayeti olarak kayda geçen Ahmet Yıldız cinayeti davası, 33 duruşmanın ardından hâlâ sonuçlanmadı, biliyor musunuz? Ahmet'in tek isteği, herkes gibi hayatını yaşamaktı.

28 Haziran 2021 11:37
Manşet Resimleri

Hayatımda ilk tanıdığım gay çift, annemin arkadaşlarıydı. Amerikalı'ydılar, ama uzun süredir İstanbul'da yaşıyorlardı. İkisi de gazeteciydi. Herhalde ben onları tanıdığımda 60'larındaydılar. Kimse bana "Bak Banu, bunlar gay bir çift" demedi. Zaten bir çocuk olarak, tanıştığım kişinin cinsel yönelimini sorgulamak da aklıma gelen bir şey değildi. Zamanla beraber yaşayan bu iki adamın birbirine ne kadar derin bir sevgiyle bağlı olduğunu hissetmeye başladım. Onlar hayat arkadaşıydı. Önce biri hastalandı ve erkenden göçtü, gitti. Diğeri de bir süre sonra hayata veda etti. Her ikisi de merakları, birikimleri, sohbetleri bende de, abimde de güzel izler bıraktı.

 

Aradan yıllar geçti, bir gün işyerindeki bir arkadaşım, Mehmet, bir öğle yemeğinde bana gay olduğunu söyleyiverdi. Sevgilisiyle beraber yaşıyordu. Kısa süre sonra sevgilisiyle Caner ile de tanıştım. İkisi de çok yakın dostlarım oldu. En temel hakları olan cinsel kimliklerini gizlemeden varolmak konusunda, her alanda verdikleri mücadeleye, emeğe şahit oldum. Caner'in içinden şahane bir yazar çıktı; kendi hayatından izlerin de olduğu hikaye ve romanlarında, toplumsal hayatın tam da orta yerinde duran, ama çoğunluğun görmezden gelmeye çalıştığı LGBTİ+ bireylerin varlığını hatırlattı. Mehmet Binay ve Caner Alper'i yaptıkları filmler, aldıkları ödüllerle belki sizler de tanıdınız. İlk sinema filmleri Zenne'yi, benim de onlar aracılığıyla kısaca tanıştığım Ahmet Yıldız'ın acı hikayesinden yola çıkarak yapmışlardı.

 

Ahmet Yıldız Marmara Üniversitesi'nde Fizik Bölümü'nde öğrenciydi. 15 Temmuz 2008'de, 26 yaşındayken, sokak ortasında kurşunlanarak öldürüldü. Evinin önünde, arabasının içinde, dondurma almaya giderken. Ailesi cenazesini almaya gelmedi. İpuçları da fail olarak aileyi, babayı gösteriyordu. Caner Alper, Zenne filmiyle ilgili bir söyleşide, "Bazen 'Beni öldürecekler' diye girerdi kapıdan" demişti. Ahmet savcılığa suç duyurusunda da bulunmuştu, ama korunmamıştı. Cinayet davası 2009 yılında açıldı. Sanık olan baba Yahya Yıldız kaçmıştı, Irak'ın kuzeyinde olduğu tespit edildi, ama Türkiye'ye iadesi sağlanmadı. Türkiye'de ilk gay namus cinayeti olarak kayda geçen Ahmet Yıldız cinayeti davası, 33 duruşmanın ardından hâlâ sonuçlanmadı, biliyor musunuz? Ahmet'in tek isteği, herkes gibi hayatını yaşamaktı…

 

… Banu GÜVEN’in DWTürkçe’deki yazısının tamamını okumak için TIKLAYIN