Köylülerin helikopterden atıldığı iddiası ülkeyi sarstı!

SEÇTİKLERİMİZ – İrfan AKTAN Gazete Duvar için yazdı: Böyle bir “iddia” “uzaktan”, Van’dan geliyor. Hastane raporu, köylülerin atıldığını kanıtlıyor. Fakat iktidar bırakın soruşturmaya, yalanlamaya bile ihtiyaç duymuyor. Ne olacak yani kimin umurunda? Muhalefet, ilgilendiği konular itibariyle zaten Avrupalı! Toplum deseniz, diyemezsiniz. Ne toplumu!

21 Eylül 2020 12:30
Manşet Resimleri

 

Ağır baskı, sansür, gözaltı, tutuklama, tehditlere rağmen devletin ve ırkçıların Kürtlere yönelik saldırılarını sahadan haberleştirerek nakleden Mezopotamya Ajansı’nın (MA) üçüncü yıldönümünde, günlerdir takibini yaptığı bir haber ülkeyi resmen sarsmış durumda.

 

Ajansın geçtiği haberde aktarılan iddialar muhalefeti ayağa kaldırırken, parlamentonun olağanüstü toplanarak olayla ilgili bir araştırma komisyonu kurulması istendi.

MA’nın haberi üzerine sivil toplum örgütleri, insan hakları savunucuları olayın gerçekleştiği bölgeye heyetler gönderirken, ulusal ve uluslararası medya da bölgeye yüzü aşkın muhabir yolladı. İddialar Avrupa’nın da gündeminde. Avrupa Komisyonu Delegasyonu’nun bölgeye gönderdiği heyet, iddialarla ilgili bir rapor hazırlayacağını açıkladı.

Yüz binlerce sosyal medya kullanıcısının da tepki gösterdiği ve gerçeği yansıtıp yansıtmadığını sorguladığı iddia üzerine iktidar da peş peşe basın toplantıları yapıyor. Ülkenin en tepedeki ismi, kendi vatandaşına böylesi bir muamele yapıldığı iddialarını derhal araştıracağını ve köylülere bunu reva görenlerin en ağır şekilde cezalandırılacağını açıkladı. Kolluk güçlerinden sorumlu bakanlar ise olayla ilgili adli ve idari soruşturmanın başlatıldığını, olay yerine hareket ederken havalimanında ifade etti.

Ülkeyi derinden etkileyen ve iktidarı sarsan iddiaya göre askerler, gözaltına aldıkları iki köylüyü helikopterden attı! MA’nın haberine göre hastaneye yatırılan köylülerden biri bilincini kaybederken diğerinin ise hayati tehlikesi sürüyor.

***

Elbette yukarıda ve başlıkta yazdığım gibi bir tepki, sarsıntı filan olmadı.

Bırakın iktidarı veya tepedekileri, mülki amirlikler bile bu korkunç iddia konusunda tweet bile atmaya gerek duymadı. Şimdiye dek ne bir yalanlama, ne bir soruşturma var ortada.

Bırakın muhalefetin ayağa kalkmasını, anamuhalefet partisi lideri başta olmak üzere hiçbiri çıt bile çıkarmadı.

Bırakın anaakım medyayı, alternatif medyada bile bu olay vakayı adiyeden sayıldı veya iddialara şüpheyle yaklaşıldı.

Yani askerlerin iki köylüyü helikopterden attığına dair haberler, köylülerin beyanları, hatta hastane raporu sinek ısırığı etkisi bile yapmadı.

 

Peki olay neydi?

MA muhabiri Cemil Uğur’un olayla ilgili son haberini olduğu gibi aktarıyorum:

VAN – Van’da gözaltına alındıktan sonra işkence gördüğü ortaya çıkan Osman Şiban ve Servet Turgut’un, helikopterden atıldıkları hastane raporuyla kanıtlandı.

Van’ın Çatak ilçesinde operasyona çıkan askerler tarafından 11 Eylül’de gözaltına alınan ve 2 gün sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde oldukları ortaya çıkan 8 çocuk babası Osman Şiban (50) ve 7 çocuk babası Servet Turgut’un (55) helikopterden atıldıkları belgelendi.

 

Rapor: Helikopterden düşme!

İşkence gördüğü fotoğraflarla kanıtlanan, 17 Eylül’de normal servise alındıktan sonra bugün taburcu edilen Osman Şiban’ın, hastane epikriz raporuna ulaşıldı. Raporda, Şiban’ın “Helikopterden düşme sonrası yaralanma” şikayetiyle Van Eğitim Araştırma Hastanesi’ne getirildiği belirtildi. Raporun şikayet bölümünde “Yoğun Bakım” başlığında “yüksekten düşme” belirtilirken, devamında “Yüksekten düşme sorası emniyet tarafından sağlık ekiplerine bildirilerek 112 tarafından acile getirilmiş” denildi.

 

İddialar doğrulandı

Beyin ve Sinir Cerrahi Uzmanı E.B. imzalı raporun hikaye bölümünde, “yüksekten düşme” şikayetiyle acil servise getirildiği kaydedildi. Şiban’a yapılan müdahalelere yer verilen raporun devamında, “…hasta olay günü acil uzmanınca helikopterden düşme sonrası yaralanma sonrası acile getirildiği belirtilerek yerinde ekonsultasyon (tanı konulmak) istenmiştir. Hasta acilde görülmüştür” ifadelerine yer verildi. Raporla, “Helikopterden atıldılar” iddiası da doğrulanmış oldu. Raporda, Şiban’ın zararların etkisi azalmakla birlikte yoğun bakımdan servise alındığı kaydedilen raporda, dirseğin deri altında biriken kanda azalma, göz etrafında olan morluklarda da azalma olduğu kaydedildi.

İrfan AKTAN’ın Gazete Duvar’daki yazısının tamamını okumak için TIKLAYIN