İ.Ü. Boğaziçi’nin yanında: Tüm atanmış rektörler istifa etsin, demokratik rektörlük seçimleri yapılsın!

AKP’li Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum rektör atanmasıyla başlayan protestolar devam ediyor. İstanbul Üniversitesi ana kapısı önünde bir araya öğrenciler, “İÜ Boğaziçi’nin yanında, atanmış tüm rektörler istifa etmelidir” dedi.

11 Ocak 2021 16:29
Manşet Resimleri

 

SiyasiHaber

Boğaziçi Üniversitesi’ne Recep Tayyip Erdoğan tarafından AKP’li Melih Bulu’nun kayyum rektör atanmasına yönelik protestolar üniversitelere yayılıyor. Bugün saat 14.00’da İstanbul Üniversitesi ana kapısı önünde bir araya gelen öğrenciler “İ.Ü. Boğaziçi’nin Yanında” mottosuyla dayanışma eylemi gerçekleştirdi.

İstanbul Üniversitesi öğrencileri adına yapılan açıklamada, “Öğrenciler olarak biliyoruz ki yan yanayken çok güçlüyüz. Bu gücümüzü okullarımızı, mahallelerimizi, yaşam alanlarımızı işgal eden polis ordularının aksine, yalnızca sayımızın kalabalıklığından değil, haklı itirazlarımızdan ve meşru taleplerimizden alıyoruz” denildi.

Açıklamada, öncelikle üniversitelerden başlamak üzere, belediyeler, STK’lar dahil olmak üzere tüm kamusal özerk alanlarda siyasi vesayetin hakim olmasına karşı çıkıldığı vurgulandı.  “Atanmış rektörlere karşı çıkıyoruz” denilen açıklamada,  yalnızca demokratik taleplerini dile getirdikleri için öğrencilerin evlerinden, duvarları kırılarak, başlarına uzun namlulu silahlar dayanarak gözaltına alındığı, gözaltı süreçlerinde de çıplak aramalara, tacizlere, ölüm tehditlerine maruz kaldıkları hatırlatıldı. Açıklamada, “Ama biz tekrar ediyoruz… Gözaltılar, baskılar bizi yıldıramayacak. Çünkü yanlış bir şey istemiyoruz. Tüm taleplerimiz meşrudur, itirazlarımız haklıdır” vurgusu yapıldı.

Dün Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın “Rektörlük seçimleri konusunda Boğaziçi Üniversitesi’ne bir istisna yapılamaz” sözlerine de cevap verilen açıklamada, “Hem kendisi, hem siyasiler eğer ki gençlerin çağrısına kulak verselerdi, görürlerdi ki bizim çağrımız yalnızca Boğaziçi Üniversitesi’nde değildir.  Bizim mücadelemiz Boğaziçi Üniversitesi’nin çeperlerinin dışına taşıyor. Biz tüm öğrenci arkadaşlarımızla beraber talebimizi bir kez daha dile getiriyoruz. Tüm atanmış kayyum rektörlerin acilen istifasını talep ediyoruz. Akabinde de üniversitelerin tüm bileşenlerinin katıldığı demokratik rektörlük seçimleri istiyoruz. Mücadelemize devam edeceğiz. Vazgeçmiyoruz, buradayız, kayyum rektörleri kabul etmiyoruz” denildi.