Irak, Türkiye'ye 'sınırı aşma' notası verdi

TSK’nın Zap, Avaşin ve Metina bölgelerinde PKK'ye yönelik operasyonu devam ederken Irak hükümetinden Türkiye'ye nota verildi. Notanın gerekçesi olarak ise Hulusi Akar’ın “koordinasyon olmaksızın” Irak Kürdistan Bölgesi topraklarına geçmesi gösterildi.

3 Mayıs 2021 22:48
Manşet Resimleri

Irak Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği Maslahatgüzarı’na protesto notası iletti.

Irak Haber Ajansı’nın (INA) haberine göre Türkiye’ye verilen notanın nedeni, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Irak Kürdistan Bölgesi toprakları içerisindeki operasyon bölgesini Bağdat ile “koordinasyon olmaksızın” ziyaret etmesi.

 

Habere göre, makamına çağırdığı Türkiye’nin maslahatgüzarına uyarıda bulunan Irak Dışişleri Bakanlığı Kıdemli Müsteşarı Nizar El-Kadirallah, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Irak Kürdistan Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Metina bölgesine askeri üs kurma niyetine ilişkin açıklamalarını da kınadı.

 

El-Kadirallah, “Irak toprakları ve hava sahasının Türk askeri güçleri tarafından ihlalini de reddettiklerini” vurgulayarak, “bu tür yaklaşımların sürdürülmesinin dostane ilişkilere zarar verdiğini, iyi komşuluk ve ilgili uluslararası yasalara aykırı olduğunu” belirtti.

 

Iraklı yetkili ayrıca, “Komşu Türkiye’ye, tek taraflı askeri çözümlerle ortak güvenlik sorunlarını çözmenin etkili yol olamadığını” hatırlattı.

 

Akar Haftanin’e geçmişti

 

Savunma Bakanı Akar, 2 Mayıs günü beraberindeki askeri yetkililerle birlikte Şırnak’a gitmişti.

Akar ve beraberindekiler, helikopterle Uludere’nin Yemişli köyüne geçmiş, oradan da köyün karşısındaki Haftanin bölgesinde TSK birliklerinin üslendiği Biliç Tepesi’ne geçmişti.

 

Soylu ‘üs kuracağız’ dedi

 

Öte yandan İçişleri Bakanı Soylu, Irak Kürdistan Bölgesi’ndeki operasyonlarla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede Metina bölgesinde kontrolü sağlamak için üs kurulacağını söylemişti.

 

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre Soylu, AKP Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyelerine yaptığı sunumda “Metina bölgesi önemli bir yer. Tıpkı Suriye’de olduğu gibi, burada üs kuracağız ve bölgenin denetimini yapacağız” ifadelerini kullanmıştı.