İlhan Cihaner ile “son gelişmeler ışığında yargı-siyaset ilişkisini” konuştuk

SiyasiHaber'den Erkin Başer, Cumhuriyet Başsavcısı olduğu dönem “JİTEM ve cemaat yapılanması” soruşturmalarına imza atmasıyla tanınan eski CHP Milletvekili İlhan Cİhaner ile “Son gelişmeler ışığında yargı-siyaset ilişkisini” konuştu.

23 Ekim 2021 11:20
Erkin Başer
Manşet Resimleri

SiyasiHaber'den Erkin Başer, Eski Cumhuriyet Başsavcısı, hukukçu, siyasetçi, köşe yazarı ve eski Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul 3. bölge milletvekili olan İlhan Cihaner ile “Son gelişmeler ışığında yargı-siyaset ilişkisini” konuştu.

 

Kamuoyu Cihaner’i, Cumhuriyet Başsavcısı olduğu dönemlerde JİTEM ve cemaat yapılanması soruşturmalarına imza atmasıyla tanıyor. Cemaat yapılanmasının kendisi hakkında kurduğu bir kumpas nedeniyle Cihaner 4 ay tutuklu kalmış ve göreve iade edildikten sonra 9 ay Adana’da görev yapmıştı.. Sonrasında istifa eden Cihaner, CHP’den milletvekili seçilip, siyasete atıldı. Cihaner, aynı zamanda serbest avukatlıkta yapıyor.

 

Yargı-siyaset ilişkinin hiçbir dönem bu kadar iç içe geçmediğini vurgulayan Cihaner, şöyle devam etti: “Siyasi iktidarın ajandasına göre bu boyutta hareket eden bir yargı pratiğini Türkiye geçmişte çok az yaşamıştır. Belki darbe dönemlerinde kısa süreli olarak, darbenin baskıcı dönemi atlatılıncaya kadar görülmüştür. Geçmişte de kuşkusuz sorunlu bir yargı sistemimiz vardı ama o dönemler özellikle HSYK’nın yapısı, coğrafi güvence ve başvurulacak mekanizmaların olması nedeniyle bu boyutta siyasi iktidar yargıya nüfus edemiyordu. Şimdi, siyasi iktidarın cüreti ve müdahale etme mekanizmaları çok arttı. HSKY üyelerini doğrudan siyasi iktidar belirliyor. Önceki dönem de mevcut iktidarın ve bazı liberallerin vesayet olarak kodladıkları mekanizmalar, aslında yargının bağımsız ve tarafsızlığına ilişkin denge ve denetleme mekanizmalarıydı. Örneğin: Yargıtay üyeleri, emeklilikleri doluncaya kadar, Yargıtay üyeliği güvencesine sahipti. Güvenceye sahip oldukları için çok daha vicdanlı hareket edebilme ihtimalleri daha yüksekti. Kuşkusuz gene siyasi iktidara yaranmak isteyenler gene vardı ama geldiğimiz noktada gerçekten bu reflekslerin tamamını ortadan kaldırdıklarını söyleyebiliriz.”

 

İlhan Cihaner ile yaptığımız röportajın tamamı: