Dokuz Eylül Rektörlüğü’nden 35 öğrenciye Boğaziçi uzaklaştırması

Dokuz Eylül Üniversitesi’nin AKP’li rektörü Nükhet Hotar’dan Boğaziçi protestolarına katılan 35 öğrenciye 1 hafta uzaklaştırma cezası verdi. Hotar, 14 yıl AKP’de Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı, 2018’de rektör olarak atandı.

22 Şubat 2021 11:39
Manşet Resimleri

Boğaziçi Üniversite’sine Melih Bulu’nun kayyum rektör olarak atanmasının ardından başlayan Boğaziçi protestolarına katıldıkları için Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü 35 öğrencisine 1 Hafta uzaklaştırma cezası verdi. Uzaklaştırma cezasında imzası bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Nükhet Hotar’da Melih Bulu gibi atanmış bir rektör. Nükhet Hotar 14 yıl süreyle AKP’de Genel Başkanlık görevini yürüttükten sonra Recep Tayyip Erdoğan tarafından Dokuz Eylül Üniversitesi’ne rektör olarak atandı.

35 öğrenciye verilen uzaklaştırma cezasında “… Eyleminizin YÖK Disiplin Yönetmeliği'nin 6. maddesinin 1. fıkrasında yer alan 'YÖK personelinin, kurum içinde ya da dışında, şeref ve haysiyetini zedeleyen sözlü veya yazılı eylemlerde bulunmak' suçu ile örtüştüğü anlaşıldığından, 1 hafta uzaklaştırma cezası ile tecziye edilmeniz uygun görülmüştür" denildi.

Öğrencilere verilen cezalara tepki gösteren Avukat Semih Taşcan ise "Eylemlere katılan öğrencilerin arasından slogan atan ve pankart taşıyan öğrencilere bu cezalar verildi. Ancak yapılan eylemlerde YÖK personeli olarak belirtilen Melih Bulu'nun şerefine veya haysiyetine karşı bir söylem yok. Öğrenciler tamamen anayasal haklarını kullandılar. Bu yüzden cezanın iptali için İzmir İdare Mahkemesi'ne dava açacağız" diye konuştu.

(Kaynak: BirGÜn – Berkay Sağol)