Demirtaş: Kobane davası, IŞİD destekçileri ile özgürlük yanlıları arasındaki bir davadır

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kobane davasıyla ilgili olarak "Asıl Kobane davasını, bu iktidar değiştikten sonra göreceğiz." dedi.

3 Mayıs 2021 20:35
Manşet Resimleri

Edirne Cezaevi eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 26 Nisan'da görülen Kobane davasının ardından yaptığı değerlendirmede Kobane olaylarıyla ilgili asıl yargılamanın iktidar değiştikten sonra yapılacağını söyledi. 

 

Avukatları aracılığıyla TELE 1'den Rojda Altıntaş'ın sorularını yanıtlayan Demirtaş özetle şu mesajları verdi: 

 

Duruşma salonunda mahkeme heyetinin tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Mahkeme heyetinin, kendisine açıktan verilen siyasi talimatlar doğrultusunda hareket ettiği net olarak anlaşılıyor. Muhtemelen mahkeme heyetine, “Savunma falan almayı boş verin, bir an önce kararı açıklayın” demişlerdir. Bir hakimler heyetinden ziyade, Cumhur İttifakı temsilcisi gibi davranmaları boşuna değil. Mahkeme heyeti yargılama yapmıyor, açık bir siyasi çalışma yürütüyor.

 

AKP'li yöneticiler ve bakanlar duruşma öncesi açıklamalarda bulundu. Bunu yargıya müdahale olarak değerlendiriyor musunuz?

 

Çakma Goebbels Fahrettin ile çakma Gestapo şefi Soylu’nun aleyhimize algı yaratma faaliyetleri ilk değil. Ancak bu yalanlara, bir grup hırsız ile kokainci dışında inanan kimse kalmadı sanırım.
Tabii ki yaptıkları yargıya müdahaledir ve açıkça suçtur. Günü geldiğinde yargıya hesap verirler.

 

Duruşma öncesinde HDP Eş Genel Başkanları Buldan ve Sancar ile milletvekillerinin yaptığı açıklama, onlarca polis tarafından kalkanlarla engellenmeye çalışıldı, gazetecilerin açıklamayı görüntülemesine izin verilmedi. İstanbul’da gazeteciler darp edilerek gözaltına alındı. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar davayı “intikam davası” olarak niteledi. Sancar’a katılıyor musunuz?

 

Mithat Hoca’nın tespiti doğru. Temel hedefleri HDP’den intikam almak. 2014’te IŞİD’in Kobani’de yenilmesi birilerine çok dokunmuş olacak ki, bunun intikamını HDP’den almaya çalışıyorlar. Aslında bu dava “Kobani davası” değildir. “HDP’ye kumpas davası”dır. Asıl Kobani davasını, bu iktidar değiştikten sonra göreceğiz. Kobani protestolarında insanlarımızı katleden gerçek sorumlularla ve provokatörlerle toplum o zaman yüzleşecek. Şimdilik Ankara’da görülen dava Kobani davası değil, IŞİD destekçileri ile özgürlük yanlıları arasındaki bir davadır.

 

TELE 1'den Rojda Altıntaş'ın Söyleşisinin tamamını okumak için TIKLAYIN