Cihatçı çeteler Kürt kadın ve kız çocuklarını köle ve cariye olarak kullanıyor

Suriye Afrin’de cihatçı çetelerin çok sayıda kadını, özellikle de kız çocuklarını Libya’ya gönderdiği iddiaları başta olmak üzere kadınlara ve kız çocuklarına yönelik cinsel suçlar, TBMM’de yanıtlaması istemiyle Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na soruldu.

29 Aralık 2020 18:15
Manşet Resimleri

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları TBMM’de, Suriye Afrin’de kadınlara ve kız çocuklarına yönelik cinsel suçlara ilişkin olarak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun cevaplaması istemiyle soru önergesi verdi.

Hatimoğulları sunmuş olduğu soru önergesinde Afrin’de cihatçı çetelerin hapishanelerde tuttukları çok sayıda Kürt kadına ilişkin şu değerlendirmede bulundu:  

“Afrin’de milislerin hapishanelerinde tutulan çok sayıda Afrinli Kürt kadının, özellikle de küçük yaşlardaki kız çocukların alıkonularak Libya’ya gönderilmeye çalışıldığı iddiası basına yansıdı. Haberde, Türkiye’nin köylerine düzenlediği operasyonun hemen sonrasında Hana isimli bir Kürt kadının kocasının Suriye Milli Ordusu çatısı altındaki Hamza Tugayları milisleri tarafından öldürüldüğü ve kendisinin de militanlara hizmet etmeye mecbur bırakıldığı aktarılmaktadır. Bir başka tanık tarafından ise, kaçırılan kadınların/kız çocuklarının ya Kilis’le Afrin arasındaki askeri noktadan ya da sınırdaki El Halil veya El Hamam köylerinden Türkiye’ye götürüldükleri iddia edilmiştir.”

Hatimoğulları vermiş olduğu soru önergesinde, BM Yaptırımlar Komitesi’nin “Temiz el Yok, Cephenin gerisinde” başlıklı, Afrin, Raselayn ve Tel Abyad bölgelerinde cihatçı çetelerin gerçekleştirdiği insan hakları ihlalleri raporuna dikkat çekti ve söz konusu raporda yer alan hususlara dair şu değerlendirmede bulundu:

“Rapora göre çok sayıda insan kaçırma, işkence, tecavüz, öldürme, evlerinden zorla çıkarma gibi sistematik eylemler gerçekleştirilmiş; Afrin’deki toplama kamplarında kadınlara cinsel saldırılar gerçekleştirildiği belirtilmiştir. Aynı haberde, bazı uluslararası kuruluşların Türkiye’nin kontrolündeki hapishanelerden zorla kaçırılan ya da kaybolan kadınların akıbeti konusunda yardım çağrısında bulunduğuna yer verilmiştir.”

Verdiği soru önergesinde, Almanya Êzidîler Merkez Konseyi Başkanı’nın “Suudi Arabistan, Katar, Pakistan hatta Libya ve Yemen’e kaçırılmış kadınlar olduğunu biliyoruz” ifadesine dikkat çeken Hatimoğulları, Şengal katliamının ardından IŞİD tarafından kaçırılan/satılan Êzidî kadın ve çocukların Türkiye’de bulunmaları gerçeğinin, Afrinli kadınların kaçırılmaları iddialarını güçlendiren güçlü bir kanıt olduğunu da belirterek, cevaplanması istemiyle şu soruları sordu:

“1-Afrinli Kürt kadınların Türkiye üzerinden zorla kaçırılması iddiası doğru mudur?

2-Afrinli kadınların ve kız çocuklarının Libya’ya köle olarak gönderilmesi iddiası tarafınızca araştırılmakta mıdır?

3-Afrin’deki toplama kamplarında, hapishanelerde kadınlara yönelik cinsel saldırıların gerçekleşmesi konusunda Bakanlığınızın bilgisi var mıdır? Bu konuda gereken adımlar atılacak mıdır?

4-Çeşitli Uluslararası Raporlarda geçen, Afrin, Raselayn ve Tel Abyad bölgelerinde gerçekleşen hak ihlalleri ile ilgili Bakanlığınızca bir adım atılacak mıdır?

5-Türkiye’nin kontrolündeki hapishanelerden zorla kaçırılan ya da kaybolan kadınların olduğu iddiası doğru mudur? Bununla ilgili araştırma yapılacak mıdır?

6-Türkiye’de bulunan ya da Türkiye üzerinden başka ülkelere götürülen zorla alıkonulmuş, kaçırılmış kadınların/kız çocuklarının özgürlüklerine kavuşmaları için çalışmalarınız var mıdır? Uluslararası kuruluşlarla eşgüdümlü çalışmalar yürütülmekte midir?

7-Kontrolünüz altındaki bu bölgelerde raporlarda bahsedilen hak ihlallerini gerçekleştiren silahlı milislerle işbirliğiniz devam edecek midir? Bu işbirliğinden doğan hukuki sorumluluk nedeni ile tarafınızca bir adım atılacak mıdır?”