Çanakkale'de "Hükümet İstifa" diyen hakla polis saldırdı

Çanakkale'de geçinemiyoruz demek için tencere ve tavalarıyla sokağa çıkan halka polis saldırdı. 15 kişinin polis şiddetiyle gözaltına alındığı eylemde "Bugün burada bize barikat kurabilirsiniz, ancak yarın bütün halka barikat kuramazsınız" denildi.

25 Kasım 2021 10:57
Zilan Azad
Manşet Resimleri

Fotoğraf: Seçkin Sağlam

 

Döviz kurundaki ani yükselmelerden sonra Türkiye’nin birçok ilinde halk sokaklara çıkarak hükümeti istifaya çağırdı.

 

Çanakkale'de halk, ‘Geçinemiyoruz’ demek için tencere ve tavalarıyla Mümtaz Pirinççiler Meydanı'nda toplandı. 

 

Her geçen gün daha da yoksullaştıklarını ve ‘böyle gitmez’ demek için bir araya geldiklerini ifade eden kitle, açıklama yapmalarına izin verilmeden polisler tarafından bir abluka altına alındı.

İnsanca yaşamak istedikleri için sokaklara çıktıklarını söyleyen kite, “Bizler, kaynamayan tencerelerimizle buradayız. AKP hükümetinin bu ülkeyi yönetemediği çok açık. ‘Hükümet istifa’ talebimizi burada demokratik hakkımızla dile getirmek istiyoruz. Burada bize barikat kuruluyor. Bugün barikat kurabilirsiniz, ancak yarın bütün halka barikat kuramazsınız.” dedi.

 

Gözaltı tehdidi yapan polise karşı halk, “Biz bu ülkenin insanıysak, bu ülkede yoksulluğa maruz kalmak istemiyoruz diyorsak buraya çıkıp bunları dile getirmek en insani, en vicdani hakkımızdır. Biz insanca yaşamak istiyoruz diyoruz diye bizi alacaksanız buyurun alın” dedi.

Daha sonra Yalı Caddesi üzerinden Saat Kulesi Meydanı’na yürüyüş yapmak isteyen kitleden 15 kişi, polisin şiddetiyle gözaltına alındı. 

 

Borçlardan kafalarını kaldıramadıklarını, genç yaşlarında yoksulluğa sürüklendiklerini ve ihtiyaçları olan giysi ve ayakkabıları satın almanın artık çok lüks olduğu ifade eden öğrenciler, yerlerde sürüklenerek gözaltına aldıkları esnada gözlükleri ve ayakkabılarının parçalandığını söyledi.

 

Polisin sert müdahalesiyle yapılan gözaltı sırasında basın mensuplarının da polis şiddetine maruz bırakıldığı öğrenildi.

 

Çanakkale’de geçinemiyoruz diyerek hükümeti istifaya çağıran kadınlar barikatların önünden 25 Kasım için tüm kadınlara seslendi.

Kadınlar, “Burada barikat kuran polisler, her 8 Mart ve 25 Kasım’da benim kız kardeşlerime de aynısını yapıyorlar. Biz yarın 25 Kasım’da saat 19.00’da Golf Çay Bahçesi’nde toplanacağız. Direnmeye devam edeceğiz.” diyerek “Yarın yine direniyor muyuz, aynı barikatı yıkıyor muyuz, yine hırsızlara ses etmeyip halka, kadınlara, çocuklara barikat kuranların önünde duracak mıyız?” diyerek kitleye soru sordu. Kitle hep bir ağızdan evet diyip “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları attı

 

Gözaltına alınan 15 kişi emniyet ifadelerinden sonra serbest bırakıldı.