‘Bu feshi tanımıyoruz, yok hükmünde!’

Video Röportaj - İstanbul Sözleşmesi'ni Uygula Kampanya Grubu’ndan Fulya Dağlı ile İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesini ve buna karışı yapılan protestoları konuştuk. Dağlı, “Cumhurbaşkanı başta olmak üzere devletin yetkili organlarının tamamı İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamakla hala yükümlüdür. Uygulamadıkları her an kadınlara, LGBTİ+lara ve çocuklara karşı suç işlemeye devam ediyorlar demektir” dedi.

25 Mart 2021 17:16
Esra Üşüdür
Manşet Resimleri

Fotoğraf: Zeynep Kuray

 

Geçtiğimiz günlerde bir gece yarısı kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi feshedildi. Pandemi sürecinin başında İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırılar başlamış ancak “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” diyen kadınlar iktidara geri adım attırmıştı. 

 

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin ardından kadınlar sokaklara çıkarak İstanbul Sözleşmesi Bizim, Vazgeçmiyoruz” diyerek kararı protesto etti ve etmeye devam ediyor. Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin birçok yerinde kadınlar İstanbul Sözleşmesi için sokağa çıkıyor. 

 

İstanbul Sözleşmesi'ni Uygula Kampanya Grubu’ndan Fulya Dağlı ile kadınların, LGBTİ+ların ve çocukların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesini ve buna karışı yapılan eylemlilikleri ve protestoları konuştuk.

 

Video Röportajı izlemek için videoya tıklayınız…