Bildiriye, CHP ve İYİ Parti'den destek MHP'den tepki

103 emekli amiraller imzası ile yayınlanan bildiriye CHP ve İYİ Parti'den destek açıklaması gelirken MHP Genel Başkanı Bahçeli, "Rütbeleri sökülsün, maaşları kesilsin" çağrısında bulundu.

4 Nisan 2021 12:51
Manşet Resimleri

103  emekli amiraller imzası ile yayınlanan bildiriye partilerden tepkiler gelmeye başladı. CHP'li Engin Özkoç, “Vatansever eleştirileri tebrik ediyorum” derken İYİ Parti  İzmir Milletvekili Aytun Çıray, "Altına imzamı atıyorum" açıklamasında bulundu. Bildiriye tepki gösteren MHP Genel Başkanı Bahçeli ise "Rütbeleri sökülsün, maaşları kesilsin" çağrısında bulundu.

 

Bildiriye CHP'den ilk yorum: Vatansever eleştirileri tebrik ediyorum

Emekli amirallerin Montrö Sözleşmesi ve 'sarıklı amiral'e ilişkin yayınladığı bildiriyle ilgili CHP'den ilk yorum Grup Başkanvekili Engin Özkoç yaptı. Özkoç, iktidarın sert tepki gösterdiği amiraller için sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, imzacıların 15 Temmuz'daki darbe girişimine karşı çıktığını hatırlattı.

 

Tekkedeki sarıklı amiralin fotoğrafını paylaşan CHP Grup Başkanvekili Özkoç, "Siz önce kendi yarattığınız vesayetçilerle savaşın. O eleştirdiğiniz amiraller 15 Temmuz’un önünde de sonunda da dimdik durdular..." mesajını paylaştı. Özkoç daha sonra da "Deniz Kuvvetlerini ağzına kadar FETÖ'cü dolduranlar, 15 Temmuz'un ertesinde Atatürk ilke ve devrimleriyle yetişmiş subaylar olmasa bugün koltuklarında oturamıyor olacaklardı. Şimdi çıkmışlar 5. kol faaliyeti filan. Hadi oradan... Vatansever eleştirileri tebrik ediyorum" diyerek amirallere destek verdi.

 

Özkoç bir süre sonra da büyük harflerle, "TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE'NİN TAPU SENEDİ LOZAN'I, MONTRÖ'YÜ SAVUNMAK SUÇ OLMUŞ... BU GÜNÜ UNUTMA MİLLETİM" ifadesini paylaşarak bildiriye açılan soruşturmaya tepki gösterdi. 

 

İYİ Partili Çıray'dan bildiriye tam destek: Altına imzamı atıyorum

 

İYİ Parti'den ilk yorum İzmir Milletvekili Aytun Çıray'dan geldi.

 

Twitter'daki hesabı üzerinden, "Bir tabip teğmen olarak altına imzamı atıyorum" diyen Çıray, kendisine yöneltilen eleştirilere "Darbe yapmaya niyeti olanı tükürükle boğarız, tükürükle" yanıtını verdi.

 

Çıray, "Doğru veya yanlış. Bu ülkenin her evlâdı Anayasa ve hukuk içerisinde kalarak fikirlerini özgürce beyan eder" ifadesini kullanırken, "Bıktık bu darbe paranoya ve tiyatrosundan. Bu ülkenin 400 bin askeri var. 300 bin polisi. Bir de darbelere karşı canını verecek Türk milleti. Darbe yapmaya niyeti olanı tükürükle boğarız, tükürükle" açıklamasını yaptı.

 

Bahçeli'den bildiri tepkisi: Rütbeleri sökülsün, maaşları kesilsin

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den de tepki geldi. Bahçeli, bildiride imzası olan amirallerin emeklilik haklarının kaldırılarak maaşlarının kesilmesi ve ayrıntılı bir soruşturma yürütülmesi çağrısı yaptı.

Bahçeli, bildiri tartışmasına ilişkin görüşlerini de, sıklıkla eleştirdiği Twitter üzerinden yaptı. Bahçeli'nin açıklaması şöyle:

 

"103 emekli amiralin ortak imzalı yayımlamış oldukları anti demokratik ve tehditvari, aynı zamanda vesayetçi bildiriyi Milliyetçi Hareket Partisi nefretle lanetlemekte ve reddetmektedir. Bu kapsamda partimizin görüşü olarak derhal alınması gereken önlemler şu şekildedir:

Muhtıra tarzında hazırlanarak gece yarısı servisi yapılan bildiride imzası bulunan amirallerin rütbeleri sökülmelidir. Emeklilik hakları kaldırılmalı, emekli maaşları kesilmelidir. Açıklanan bildirinin çok yönlü adli ve idari soruşturması yapılmalıdır.

 

Ayrıca 103 vesayetçi amiralin imzasıyla yayımlanan bildirinin arkası ve önü kararlılıkla araştırılmalı, bu rezaletin içinde kimlerin olduğu tevsik ve tespit edilmelidir. Konu vatandır, konu demokrasidir, konu milli iradedir.Taviz veya gecikmenin bedeli hiç kuşkusuz ağır olacaktır."