AP’de LGBTİ+ haklarını güçlendiren tasarı kabul edildi

Avrupa Parlamentosu, LGBTİ+'ların serbest dolaşım hakkına vurgu yapan ve haklarını güçlendiren karar metnini kabul etti. Romanya, Polonya ve Macaristan’ı LGBTİ+'lara yönelik tutumları nedeniyle eleştirdi.

14 Eylül 2021 23:29
Manşet Resimleri

Avrupa Parlamentosu (AP), cinsel kimlik ve yönelimleri nedeniyle ayrımcılığa uğrayan LGBTİ+ haklarını artırmayı hedefleyen karar tasarısını oy çokluğuyla kabul etti.

 

DW Türkçe'nin haberine göre, AP'de yapılan oylamada, LGBTİ+  haklarına ilişkin metin 161'e karşı 387 vekilin oyu ile kabul edildi. 123 vekil ise çekimser oy kullandı.

 

AP'de kabul edilen karar metninde öne çıkan maddeler şöyle:

  • * LGBTİ+'ların , serbest dolaşım hakkı çerçevesinde, AB sınırları dahilinde yaşama ve çalışma hakkı tanınması.

 

  • * Bir AB ülkesinde geçerli olan evlilik akdinin ve hayat arkadaşlığının diğer AB ülkelerinde de tanınması ve homoseksüel eşlere heteroseksüel eşlerle aynı hakların verilmesi.

 

  • * AB'ye üye devletlerin "ahlaki" gerekçelerle, kendi ülkelerinde yaşamak isteyen "gökkuşağı aileleri" olarak adlandırılan eşcinsel çiftlerin ve çocuklarının haklarını ihlal etmemesi.

 

  • * Eşcinsel çiftlerin ve çocuklarının aile birleşiminde heteroseksüel çiftler ve çocukları ile aynı haklara sahip olması.

 

Romanya, Polonya ve Macaristan'a eleştiri

Avrupa Parlamentosu üyeleri karar metninde, Romanya'yı Avrupa Adalet Divanı'nın kararını uygulamaya geçirmediği için eleştirdi. Söz konusu kararda, Avrupa Adalet Divanı Romanyalı bir erkek ile evli olan ABD vatandaşı erkeğin serbest dolaşım hakkı çerçevesinde Romanya'da oturma izni alabilmesi gerektiğine hükmetmişti.

 

AP, Polonya ve Macaristan'ı ise LGBTİ+'lara yönelik ayrımcılık nedeniyle eleştirdi. AP, Avrupa Birliği Komisyonu'ndan bu ülkelere yönelik mevcut bütün araçlarla tedbirlerin artırılmasını talep etti.