“Aleviler sistemi değiştirmeye aday HDP’ye destek verecek”

15 Eylül 2015 00:00
Manşet Resimleri

Alevi toplumundan  öne çıkan bir çok ismin milletvekili aday listesinde yer bulduğu HDP’nin Alevi adaylarından İstanbul adayı Ali Kenanoğlu ve Sivas adayı Dursun Yıldız, sorunları sistemden kaynaklanan Alevilerin sistemi değiştirmeye aday HDP’ye destek vereceklerini söyledi.

“Yeni yaşam” sloganıyla 7 Haziran’da yapılacak genel seçimlere hazırlanan HDP’nin milletvekili  aday listelerinde bir çok inançtan olduğu gibi Alevi toplumundan da öne çıkan bir çok isim yer aldı. Seçim öncesi Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu HDP’ye desteğini açıklarken, bir çok Alevi dedesi de HDP’nin temsil ettiği değerlerle Alevilerin değerlerinin örtüştüğünü belirterek, HDP’ye destek açıklamaları yapmaya devam ediyor. Bu dönem Alevi kimliğini olan birçok adayın yanı sıra HDP, örgütlü Alevi hareketine seçilebilecek yerlerden 4 kontenjan verdi. HDP listesindeki Alevi kontenjanında yer alan Alevi adayların başında Müslüm Doğan geliyor. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkanı olan Doğan uzun yıllardır Alevi mücadelesi içerisinde tanınan isimlerden biri. Bir diğer Alevi adayı ise Turgut Öker. Avrupa Alevi Federasyonu Başkanlığı yapan Öker, diaspora Alevilerinin önde gelen isimlerinden biri. Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği eski başkanı Ali Kenanoğlu da HDP’nin milletvekili adaylarından.  HDP’nin İstanbul 3. Bölge 4. sıra adayı Ali Kenanoğlu ve Sivas milletvekili adayı Dursun Yıldız, sistemden kaynaklı sorunları olan Alevi toplumunun sistemi değiştirmeye aday HDP’ye destek vereceklerini söyledi.

‘Alevilerin HDP’ye eğilim göstermeleri son derece yerinde’

\"150415_ali_kenanoğlu_k\"HDP’nin İstanbul 3. Bölge 4. sıra adayı Ali Kenanoğlu Alevilik üzerine akademik çalışmalarıyla tanınıyor. Aynı zamanda Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği eski başkanı olan Ali Kenanoğlu, 7 Haziran seçimlerinin bütün Türkiye için önemli bir seçim olmakla birlikte Alevi toplumu içinde oldukça önemli bir kritik eşiği temsil ettiği görüşünde. Alevilerin sorunlarının sistemden kaynaklandığını ifade eden Kenanoğlu, bu sorunların aşılması için de Alevilerin sistemi bir bütün olarak değiştirmeye aday olan HDP’ye eğilim göstermelerinin ve burada buluşmalarının son derece yerinde olduğunu söyledi. “Bütün kesimlerle birlikte Türkiye’nin demokratikleşmesi için mücadele vereceğiz” diyen Kenanoğlu son dönemde Alevilerin, Alevi adaylarla birlikte HDP’ye sempatilerinin ve heyecanlarının arttığını söyledi. Kenanoğlu, “E bir de önümüzde çalışma süreci var. Bu süreci de değerlendireceğiz. Henüz daha sahaya çıkmadan bile çok olumlu tepkiler alıyoruz. Başaracağız, bu ülkenin kaderini değiştireceğiz” diye ekledi.

‘Aleviler HDP ile birlikte belirleyici bir noktada olacaklar’

Alevilerin “diktatörlüğün yasallaşmasını engelleyecek yegane güç” olarak tanımladığı HDP’nin etrafında buluşmasının kaçınılmaz olduğunu ifade eden Kenanoğlu, “O nedenle Alevi toplumunun bu süreçte akıllıca davranacağından hiç kuşkum yok. Kesinlikle HDP’nin barajı aşması için ellerinden gelen yapacaklar ve böylelikle bir taraftan da Aleviler HDP içerisinde bir siyasi özne olacak ve ilk defa Türkiye tarihinde Aleviler de belirleyici olan bir noktada duracaklar. Bunun için Alevi toplumu bu fırsatı kaçırmayacaktır. Türkiye’nin kaderini değiştirmede Alevilerin çok ciddi katkıları olacak, bu desteği Alevilerden bekliyoruz” dedi.

‘Pir Sultan’ca yaşamak istiyorsak HDP’yi destekleyelim’

\"150415_dursun-yildiz_k\"Yıllardır hem Alevi hak mücadelesi hem de Kürt siyasi hareketinde faaliyet yürüten Dursun Yıldız da HDP’nin Alevi adaylarından. Sivas 1’inci sıra milletvekili adayı Yıldız, 2009 yerel seçimlerinde BDP’nin İstanbul Sultangazi Belediye Başkan adayı olmuştu.
Yaklaşan seçimlerin Kürt ve Türk Alevileri  açısından kritik bir seçim olduğunu belirten Yıldız, “Bu seçimde Türkiye barışa, demokrasiye ve özgürlüğe ulaşacak. AKP diktatörlüğüne ve yeşil faşizme karşı bu seçim demokrasinin, barışın ve demokratik çözüm sürecinin zaferi olacaktır” dedi. Alevilerin Alevi değerleri ile özgürce yaşayacağı bir kapının HDP’nin Meclis’e girmesi ile aralanacağının altını çizen Yıldız, “Bu seçimde Alevilerin enine boyuna her şeyi düşünüp HDP’ye barajı aştırıp, baraj ile birlikte barışı gerçekleştirmeleri gerekiyor” dedi. “Hiçbir ikilem içinde kalmadan bir anahtar rolünü gören HDP’ye bütün Alevilerin yoğun desteklerini bekliyorum” diyen Yıldız, “Eğer kendileri Pir Sultan’ca yaşamak istiyorlarsa seçimde HDP’ye destek vermeliler” dedi. Yıldız son olarak Sivas’ta bulunan başta Aleviler olmak üzere bütün kesimlerin oylarına talip olduğunu söyledi.

Kaynak: Yoldaş Medya – DİHA