AKP'li Özlem Zengin'e tepkiler büyüyor!

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin'in Uşak Emniyet Müdürlüğü’nde çıplak arama iddialarını reddederek kullandığı, “Bu kurgusal bir harekettir. Onurlu, ahlaklı kadın bir sene beklemez. sözlerine kadınlardan tepki: Biz utandık, o söylemeye utanmadı!

21 Şubat 2021 14:55
Manşet Resimleri

SiyasiHaber

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin, Uşak Emniyet Müdürlüğü’nde çıplak arama iddialarını reddederek, “Bu kurgusal bir harekettir. Onurlu, ahlaklı kadın bir sene beklemez. Bir kadını çıplak arayacaksın, dakikasında bundan rahatsızlığını beyan eder” demişti.

Zengin’in çıplak arama işkencesini meşrulaştıran bu sözleri büyük tepki topladı.

 

Özlem Zengin'e kadınlardan gelen tepkiler:

Eren Keskin: "Yaşadığı cinsel işkenceyi, ömür boyu anlatamayan kadınlar tanıdım. Tabii bunu anlamak için, ‘kadın bakış açısına ‘ sahip olmak gerekir. Yaratılan, feodal, militer erkek egemen sistem, bir çok kadının konuşmasını engelliyor."

Zeynep Altıok Akatlı: "Onurlu ve ahlaklı bir "kadın siyasetçi" bu sözleri söylemez! Bu sözler, RTE'de sıkça zuhur eden cinsiyetçi-eril dilin bir kadın bedeninde yeniden üretilmesinden başka bir şey değildir. Koltuğu korumak adına kadın olmak değil, erkek taklidi yapan siyasetçi olmak tercih edilmiş.!"

CHP İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca: “Yaklaşık 20 yıl sonra 'Avukatlık yemininde başımı açtığım için kafamı kaldıramadım' diyen Özlem Zengin TBMM'de, Çıplak aramaya maruz kalan 'namuslu' kadın bunu söylemek için 20 yıl beklemez. Kadın milletvekili olarak bu kadın milletvekilinden utandım. O söylemeye utanmadı.”

 

HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit: “Biz AKP kadınları ayrıştırıyor, kendi 'makbul' kadınını yaratmak istiyor derken tamda bunu kast ediyorduk." 

Gazeteci Banu Güven: "Partili olmak, kadın olmanın önüne geçtiğinde... Özlem Zengin'in "onur ve ahlak" kavramlarıyla ilgili oturup düşünmesi gerekiyor."

Hdp Kadın Meclisi Sözcüsü, HDP Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran: "Özlem Zengin Kadınlardan özür dile."